top of page

Jazz. Музика вільних: "Як в СРСР боролися з джазом?"

В ході роботи ми ознайомились зі статтями  на сайтах:

https://24tv.ua/

https://24tv.ua/jazz_muzika_vilnih_yak_v_srsr_borolisya_z_dzhazo

https://24tv.ua/jazz_muzika_vilnih_yak_legendarniy_muzichniy_napryam_pidkoriv_svit_n800064

https://24tv.ua/jazz_muzika_vilnih_koli_dzhaz_priyshov_v_kino_n801622

і дізнались, що:

1. В СРСР з осторогою ставилися до джазу, оскільки авторитарна ідеологія тогочасної держави не «дозволяла» поширення цього напряму і розглядала її як зброю. Однак  музичний стиль активно розвивався навіть у тодішніх умовах:  оркестр Олега Лундстрема (заснований 1934 року),  внесений у книгу рекордів Гіннеса,  як найстаріший оркестр у світі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Джаз – одна з форм спонтанного самовираження, що створюється за одну мить. Це імпровізація, в якій африканська емоційність поєдналась із західним раціоналізмом, утворивши музику неповторну і багатогранну, як людське життя. Авторитетний джазовий критик Маршал Стернс писав: "Де б ви не почули джазову музику, її завжди набагато легше впізнати, ніж описати словами". І ця несхожість з усталеними культурними напрямками Радянського Союзу лякала владу.

 

3. Знаковою фігурою СРСР став "білий Армстронг" Едді Рознер - віртуозний скрипаль, трубач, кервіник свінгових біг-бендів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Ми дізнались, що важкий шлях становлення джазу в СРСР зображений у сучасному кінематографі. Одну з таких історій подано у серіалі "Фарца". Через неможливість розповсюдження джазових грамплатівок, композиції підпільно записували на широкоформатні рентгенівські плівки. Звідси з’явився вислів "джаз на кістках".

 

5. Нам стало цікаво що ця фраза також стала другою назвою фільму "Стиляги". У стрічці висвітлений період переслідування джазу й боротьби молоді за право бути не такими як усі. Одну з ролей зіграв відомий український актор Олексій Горбунов, герой якого продає свій саксофон у часи, коли цей інструмент, за його словами, прирівнюється до холодної зброї.

 

6. Згодом, ми з задоволенням переглянули комедійну стрічку режисера Пола Мазурськи "Москва на Гудзоні" в якій дізнались історію втечі радянського циркового музиканта до Сполучених Штатів і його переслідування партійними керівниками. Наповнити стрічку джазовою атмосферою допоміг зірковий дует: американський актор Робін Вільямс у ролі саксофоніста Володимира Іванова і Савелій Крамаров у ролі агента КДБ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Джазова музика тісно переплітається зі становленням української державності. Одним із найперших сподвижників джазу на теренах незалежної України був Володимир Симоненко - засновник українського джаз-клубу. А пісня українського джазового виконавця Мирослава Скорика "Не топчіть конвалій" стала першим українським твістом.

З матеріалами знайомилась Марія Маєвська. А в ході обговорення з учасниками проекту дійшли до висновку,  що джаз дуже важко відвоював собі місце у радянській дійсності і став для людей символом свободи.

4_1.png
4_2.png
4_3.png
bottom of page