top of page

Ми вивчили та обговорили наступні джерела, в яких узагальнена історія Вінницького джазового фестивалю.

 

  1. Бахін С. Хвилі джазу на берегах Бугу / С. Бахін // Музика. – 2012. – № 6. – С. 70–72.

  2.  Басюк Ю. Винница встретила Большой Джаз / Ю. Басюк // 20 хвилин. – 2010. – 27–28 вересня. – С. 51.

  3.  Басенко А. Вінниця в обіймах джазу / А. Басенко // Вінниччина. – 2012. – 3 жовтня. – С. 1

  4. Кизлова О. Как живётся джазу на Украине / Ольга Кизлова // Джаз. – К., 2006. – № 1. – С. 13–16.

  5. Офіційний сайт Вінницького джазового фестивалю “VINNYTSIA JAZZFEST” [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://jazz.vn.ua.

  6. Підгурська А. Два дні для вінничан грали джаз-віртуози / А. Підгурська // 20 хвилин. – 2011. – 26–27 вересня. – С. 14.

  7. Про вінницький джаз 1930-х років [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://i-vin.info/news/pro-vinnytskyy-dzhaz-1930-kh-rokiv-2040.

  8. Публіка Т. В. Джазові фестивалі як складова благодійної культурологічної програми “Світове мистецтво на теренах Поділля” / Т. В. Публіка // Культура, мистецтво та освіта в умовах глобалізації проблеми і перспективи розвитку : Зб. матеріалів Всеукраїнської науково-методичної конференції , 29–31 жовтня 2007 року. – Вінниця, 2007. – С. 47–52.

  9. Семко О. 9–10 вересня – міжнародні дні джазової музики / О. Семко // Независимый курьер. – 2006. – 30 серпня. – С. 5.

  10. Семко О. Джазова бандура на Вінницькому фестивалі / О. Семко // 20 хвилин. – 2007. – 25 серпня. – С. 20.

  11. Семко О. XII фестиваль “Міжнародні дні джазової музики у Вінниці”/ О. Семко // Независимый курьер. – 2007. – 29 серпня. – С. 5.

  12. https://www.youtube.com/watch?v=ZbwJRpmXWwE

  13. https://www.youtube.com/watch?v=7ArMPPRvyBE

  14. http://molodi.in.ua/dzhaz-v-ukrajini-vidverto-pro-holovne/

  15. https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/myroslav-skoryk-u-styli-jazz-0

  16. Симоненко В. С. Українська енциклопедія джазу / Володимир Степанович Симоненко. – К. Центрмузінформ, 2004. – 232 с.

 

І спробували зібрати найголовніше у власному матеріалі. Над ним працювали всією командою і сподіваємось, що він буде для вас цікавим і зрозумілим.

 

 

                У місті Вінниці джаз звучав ще в 30-ті роки XX ст. Тоді при кожному кінотеатрі був оркестр, який грав джазові мелодії перед сеансами. Між оркестрами проводили конкурси на першість міста, району або області. Вже у 1932 р. при кінотеатрі імені М. Коцюбинського діяв професійний оркестр, який називав себе „Естро-джаз” (естрадний джаз), а у кінотеатрі на Замості грав великий оркестр „Симфо-джаз”. На гастролі приїздили джазові колективи з Ленінграда та Московського мюзик-холу. Захоплення імпровізаційною музикою тривало у Вінниці до часу репресій у кінці 30-х років . І тільки в період незалежності України у місті народився фестиваль джазової музики. В 1996 р., незважаючи на розпад радянської гастрольної системи, втрату зв’язків з концертними організаціями, відсутність системи менеджменту в мистецтві та відсутність фінансування, Вінницька обласна філармонія підтримала ідею молодих джазових музикантів Юрія Шепети і Максима Гладецького про створення джазового фестивалю. Відтоді джазовий фестиваль “Міжнародні дні джазової музики у Вінниці” (з 2012 р.– “VINNYTSIA JAZZFEST”) відбувається щороку у вересні. Головним продюсером фестивалю є заслужена артистка України І. Френкель, директор – П. Третьяков.

Перший фестиваль, зібравши за два дні в залі обласної філармонії лише 75 глядачів, провели за умов безкоштовного виступу музикантів. Протягом перших п’яти років формою фестивалю були зведені концерти за участю 5–6 колективів тривалістю 4–5 годин. Але після V фестивалю, коли зала вже не змогла вмістити всіх бажаючих, організатори проекту прийняли рішення замінити довгі марафони на окремі сольні програми. Таким чином фестиваль набув вигляду сукупності бенефісів різних гуртів і виконавців. Це сприяло підвищенню якості музичного матеріалу, покращило роботу зі спонсорами.

 

Із 2000 р. фестиваль проводиться за підтримки “Благодійного фонду сприяння розвитку талантів Поділля”. Програма співпрацює з культурними фондами, міністерствами іноземних держав та культурними інституціями, розташованими в Україні. Вперше свою співпрацю запропонував у 1999 р. Польський інститут у Києві. Завдяки тісній співпраці та дружнім стосункам з директором інституту Петром Козакевичем Вінницький джазовий фестиваль отримав визнання та підтримку в дипломатичних колах інших західних країн. Більше десяти років триває співпраця з культурним відділом Посольства США, Гете-інститутом. Серед партнерів фестивалю – фонд Про-Гельвеція (Швейцарія); Державна музична рада Німеччини; Посольства Росії, Литви, Швеції, Фінляндії; міністерство культури Бразилії; іспанський фонд “Спедідам”; Французький, Чеський та Італійський культурні центри; Австрійський культурний форум; місія ОБСЄ в Молдові; Міжнародний фонд “Відродження”.

 

На початку 2000-х рр. організатори фестивалю створювали джазові проекти за участю академічних музичних колективів Вінниці. Це – “Наші діти грають джаз”, “Вінниця джазова” з камерним оркестром “Арката” і камерним хором “Вінниця”. Місто не мало свого джазового колективу. Тільки восени 2005 р. у Вінниці виник і почав працювати колектив Jazz Atmosphere. Його засновники піаніст Д. Пауткін і барабанщик О. Хорєв – послідовники відомих вінницьких музикантів Юрія та Павла Шепети. Перший виступ колективу відбувся в грудні 2005 року у такому персональному складі: Д. Пауткін (клавішні), О. Хорєв (барабани), О. Веретельников (контрабас) і Р. Кульматицький (труба). На початку 2006 р. до колективу приєднався В. Стратійчук (саксофон).

У 2006 р. на XI фестивалі “Міжнародні дні джазової музики у Вінниці” організатори фестивалю за підтримки мера міста В. Гройсмана започаткували музичний проект “Вінницьке джазове перехрестя”. Метою створення проекту було бажання дати вінницьким музикантам змогу співпрацювати із зірками світового джазу. Проведення та підтримка такого проекту надали поштовх розвитку джазового виконавства на Вінниччині. Новий музичний проект в рамках фестивалю відкривав молодий вінницький джазовий колектив Jazz Atmosphere. Він підготував до “Вінницького джазового перехрестя” сольну програму, в якій поряд з популярними темами “Caravan”, “Tea For Two”, “Dizzy Mood” та іншими звучали авторські твори Д. Пауткіна “Time After Break” і О. Хорєва “Пасхальна пісня”, а також обробки творів Каміля Сен-Санса. Гостями XI фестивалю стали група “The Shin” (Грузія) та вокальний колектив “Хор Турецького” (Росія).

У рамках “Вінницького джазового перехрестя” різних років було репрезентовано міжнародні проекти:

– квартет “Жан Пьєр Фрьолі і друзі” (Німеччина–Україна) у складі: Жан Фрьолі (гітара), Йорн Хєнріх (контрабас), Петро Пашков (рояль), Олександр Хорєв (ударні);

– квартет у складі: Джессі Джонс (саксофон, флейта, США), Андрій Кондаков (рояль, Росія), Олександр Веретельников (контрабас, Україна, м. Вінниця), Олександр Хорєв (ударні, Україна, м. Вінниця);

 

– проект “Руді Бергер Дуо” у складі: Руді Бергера (скрипка, Австрія) і Фабіано Чагаза (гітара, Бразилія);

– Jazz Impression (Україна–Вірменія) у складі: Анатолій Алексанян (клавішні), Армен Костаньян (сопрано, Вірменія), Олександр Даров (ударні), Максим Гладецький (контрабас, Україна, м. Вінниця), Роман Гриньків (бандура);

 

– дует світових зірок Андрія Кондакова (фортепіано, Росія) та Джессі Джонса (саксофон, флейта, США);

– дует Джуліана Мілкіса (кларнет, США) і Юрія Кузнєцова (фортепіано, Україна) та багато інших.

 

За роки існування “Вінницького джазового перехрестя” шанувальникам джазу було презентовано багато цікавих проектів, які надалі отримали популярність за межами фестивалю та міста. Завдяки такій «культурній інтеграції» Вінниця стає відомішою у світі, зростає її культурний імідж.

Слід зауважити, що з 2006 р. всі концерти фестивалю транслюють регіональне телебачення і радіо в прямому ефірі у повному обсязі. Відбувається це завдяки партнерським відносинам, що сформувалися між обласною державною телерадіокомпанією “Вінтера” і джазовим фестивалем.

 

XIII фестиваль “Міжнародні дні джазової музики у Вінниці” (2008 р.), окрім зустрічей з відомими музикантами, презентував вінницькій публіці та гостям міста новий творчий колектив – вінницький муніципальний естрадно-духовий оркестр “ВінБенд”, який було створено за підтримки мера міста на початку 2008 року. Колектив складається з найкращих музикантів м. Вінниці, серед них лауреати й переможці різноманітних джазових фестивалів. Художній керівник та головний диригент оркестру – заслужений діяч мистецтв України С. Отюгов, директор – А. Ряполов. Завдяки створенню “ВінБенду” виникла можливість співпраці вінницьких музикантів з відомими джазовими солістами світу. В репертуарі колективу – класичні й сучасні джазові композиції, твори українських авторів, популярні мелодії радянської та зарубіжної естради, естрадні обробки музики з кінофільмів. Упевнено стартувавши на джазовому фестивалі, “ВінБенд” уже є лауреатом міжнародних фестивалів у м. Хмельницькому (2008 р.) і в м. Вінниці (2008–2009 рр.). Після надзвичайно вдалого виступу

  • м. Львові (2010 р.) на Міжнародному фестивалі музичної майстерності “Віртуози” колектив отримав пропозиції щодо участі у фестивалях Німеччини, Польщі, США, Голландії, Франції та Мексики. За сім років існування оркестром здійснено понад 300 концертних виступів, у творчому доробку колективу – понад 40 концертних програм, серед яких “Україно моя – пісне моя”, “Пісні воєнних часів”, “Дітям про джаз та джазовий оркестр”, “Весняний дивертисмент” та ін. Завдяки створенню колективу стали можливими високоякісні проекти вінницьких музикантів з відомими джазовими солістами. З оркестром виступали такі відомі джазові музиканти, як Ерік Ессіс (гітара, США) та Луїз Сімас (фортепіано, Бразилія). Участь оркестру “ВінБенд” у джазовому фестивалі стала традицією.

 

На XV фестивалі (2010 р.) з метою популяризації та розвитку джазового мистецтва на Вінниччині було започатковано щорічний всеукраїнський джазовий конкурс молодих виконавців “Junior Jazz”. Конкурс відбувався за участю Вінницького муніципального естрадно-духового оркестру “ВінБенд”, що за останніх шість років уже стало традицією. В проекті взяли участь 6 вокалістів у віці від 10 до 15 років. Загалом XV фестиваль представив музикантів з 15 країн світу та 7 міжнародних проектів. Цього разу організатори відійшли від звичної концепції побудови фестивалю, яка передбачала умову: один концерт – одна країна. У кожному концерті було представлено щонайменше дві країни.

Із кожним роком фестиваль “Міжнародні дні джазової музики у Вінниці” стає цікавішим і престижнішим, зростає його професійний рівень. Сьогодні він належить до п’ятірки кращих джазових фестивалів України. В Амстердамі фестиваль занесли до числа 80 найкращих фестивалів світу.

 

Від XVII фестивалю (2012 р.) у проекту – новий логотип і ще одна назва – “VINNYTSIA JAZZFEST”. Фестиваль отримав новий формат, що охопив низку різнопланових нових заходів. Організатори фестивалю врахували побажання вінничан проводити концерти за межами концертного залу. Цього року протягом двох тижнів у мережі гіпермаркетів “Грош” відбувалися “Джазові сніданки”. Відвідувачі мали змогу побачити виступи вінницьких джазових зірок, а також переможців Всеукраїнського конкурсу молодих джазових виконавців.

Також у рамках XVII джазового фестивалю в галереї сучасного мистецтва “АртШик” відбулася виставка джазових плакатів відомих польських майстрів-плакатистів, виконаних у різні роки. Презентував виставку знаний колекціонер плакатного мистецтва з Кракова Кшиштоф Дідо. Ці плакати – інформаційно-мистецькі зразки, що презентують польські фестивалі та джазові зібрання. Виставка проходила за підтримки Генерального консульства республіки Польща у Вінниці та Польського інституту в Києві.

Цього року на фестивалі виступали музиканти з 13 країн світу – Польщі, Грузії, Болгарії, Австрії, Іспанії, Швеції, Італії, Швейцарії, Росії, Франції, США, ПАР, України. Фестивальні виступи будувались, як і в останні роки, за мульти-географічною формулою. Вразили й здивували слухачів виконавці з Південної Африки – вокальний джазовий квартет “Soweto Entsha Vocal” у складі: Лвазі Зулу, Морган Джобо, Зенезель Мтетва, Хулу Сбусіто. Їх стиль виконання вирізняється майстерним поєднанням елементів західноєвропейської поп-музики й африканських національних традицій. Квартет співав, створюючи собі голосом і акомпонемент, танцював і навіть показував міні-сценки. Музиканти виявилися й чудовими акторами. Вперше на вінницькому джазовому фестивалі виступили учасники тріо Густава Лундгрена із Швеції у складі: Густав Лундгрен (гітара), Мартін Відлунд (гітара) й Андреас Унге (контрабас). Світова музична критика називає цей колектив “шведською кометою” та “діамантом”. Музичний стиль колективу поєднує ритми болеро, фламенко, кубинські наспіви. Цікаве поєднання джазу з народною грузинською музикою та індійськими мелодіями продемонстрував грузинсько-іспанський проект “The Shin”. У його складі – всесвітньо відомі особи: Заза Міміношвілі (гітара), Зураб Гагнідзе (гітара, вокал), Мамука Гаганідзе (вокал, перкусія) і Хав’єр Паксаріньйо (саксофон, етнічні флейти). Колективу притаманні грузинська вокальна техніка, складна поліфонія та інструментальна віртуозність.

Таким чином, фестиваль “Міжнародні дні джазової музики у Вінниці”, або “VINNYTSIA JAZZFEST”, зародившись у 1996 р., пройшов шлях становлення, розвитку, розквіту, зміни формату проведення. Фестиваль, безперечно, надав поштовх розвиткові джазового виконавства на Вінниччині. В результаті цього виникли вінницькі джазові колективи, які гідно представляють місто в Україні й за кордоном. Це – джазові колективи “Jazz Atmosphere”, квартет Романа Кульматицького, єдиний в Україні муніципальний естрадно-духовий оркестр “ВінБенд”, джазова співачка, “золотий джазовий голос Вінниці” Оксана Славна. Безсумнівним досягненням фестивалю стало започаткування щорічного Всеукраїнського джазового конкурсу молодих виконавців, який створює перспективи подальшого розвитку джазового мистецтва у Вінниці, в Україні й за її межами. Фестиваль за роки свого існування “виріс” до міжнародної масштабної культурологічної акції широкого міжнародного представництва і презентує слухачам кращі зразки світового джазового мистецтва, залучаючи до скарбниці сучасної музики широке коло її шанувальників.

bottom of page